http://www.ceskatelevize.cz/porady/10435049455-dobre-rano/chat/6236/
Záznam chatu z úterý 30. srpna
DAYD: „Když srovnáte onomastiku před r. 89 a po r. 89 u nás, co vás napadne?“
PhDr. Milan Harvalík, Ph.D. : „Naprostá většina odborníků v našem oboru naštěstí nebyla ani v minulém období nijak ovlivněna tehdejší oficiální ideologií, takže nebylo třeba vše, k čemu se před rokem 1989 došlo, naprosto přehodnotit. Rozhodně však padla všechna omezení, která dříve platila, a v souvislosti se změnami, které zasáhly i vlastní jména, se otevřela řada problémů, které lze zkoumat.“
GF: „Zabýváte se nejvíc antroponomastikou, chrématonomastikou nebo toponomastikou?“
PhDr. Milan Harvalík, Ph.D. : „Z těchto tří disciplín zejména toponomastikou, ale snažím se nezanedbávat ani ostatní druhy vlastních jmen, teorii a metodologii.“
ANTI: „Co české onomastice chybí a co naopak v ní funguje?“
PhDr. Milan Harvalík, Ph.D. : „Máme dobře prozkoumán původ českých místních jmen, rodných jmen, příjmení, zpracovávají se slovníky pomístních jmen, ale pořád je co dělat. Vedle výzkumu etymologie a motivace lze zkoumat také podmínky, které ovlivňují fungování jmen, jejich varianty a podmíněnost jejich užití, kulturní hodnoty vlastních jmen a mnoho dalšího. Podrobná odpověď by byla minimálně na článek :-).“
Honza: „Dobry den Jak byste vysvetlil puvod jmena Zavora?“
PhDr. Milan Harvalík, Ph.D. : „Vzniklo zřejmě z podstatného jména závora, vyloučena nemusí být ani souvislost s místními jmény (např. Závořice).“
Miroslava: „Dobré ráno, v naší rodině se hojně vyskytovalo příjmení Balvín a Mrňák - prosím o odpověď, od čeho jsou odvozeno. Děkuji.“
PhDr. Milan Harvalík, Ph.D. : „Příjmení Balvín zřejmě vzniklo z německého osobního jména Baldwin, méně pravděpodobná je souvislost s latinským přídavným jménem balbus - koktavý. Mrňák je odvozeno od přídavného jména mrňavý - malý, říkalo se tak rovněž malému mlýnskému kolu, respektive malému mlýnu.“
Alena: „Prosím, vysvětlete mi původ dvou jmen Trávníček a Bartoníček...Děkuji.“
PhDr. Milan Harvalík, Ph.D. : „Trávníček - z podstatného jména trávníček, zřejmě podle toho, že si Váš předek na takovém místě (trávníčku) postavil domek; rovněž je to nářeční označení ptáka lindušky. Bartoníček je odvozeno ze jména Bartoloměj.“
Ludmila zv.Lída: „Dobrý den. zaslechla jsem teď v práci o komolení jmen v Dobrém ránu. Mám sama velké zkušenosti. Za svobodna jsem se jmenovala Machová. Ale všichni psali nebo i na závodech - Macková. Pak jsem se vdala. Místo Melicharová nás píší Melíškovi apod.. Ale zajímavé bylo. Po mém novém vyvdaném příjmení jsem najednou byla Machová. Je to vtipné, ale i nepochopitelné. Dodnes se tomu usmívám.“
PhDr. Milan Harvalík, Ph.D. : „Děkuji za zajímavou zkušenost.“
Drahomíra Vyziblová: „Dobrý den, zajímalo by mě, jaký původ má jméno Vyzibla. Děkuji“
PhDr. Milan Harvalík, Ph.D. : „Zřejmě je to od zábst, nářečně zíbst. Vyzíbl by byl někdo, kdo "vyzíbl", tj. prochladl, vymrzl.“
Pomezný: „Dobrý den pane Harvalík, mohl by jste mi říct jak toto příjmení vzniklo a co znamená. Děkuji vladimír Pomezný“
PhDr. Milan Harvalík, Ph.D. : „Přídavné jméno pomezný znamená hraniční, mezní. Váš předek zřejmě na takovém místě (na hranici, na okraji - třeba obce nebo nějakého území) bydlel.“
Jan: „Dobrý den, nevím jestli budete znát odpověď, ale jak je to se jmény které nejsou v kalendáři? Mohu i přesto tak pojmenovat své dítě?“
PhDr. Milan Harvalík, Ph.D. : „Pokud je takové jméno v souladu s našimi zákony (ve stručnosti - pokud jde o základní, oficiální podobu rodného jména, doloženou v této platnosti v jakémkoliv jazyce), pak ano. Pochopitelně je také nutné, aby byl v souladu rod jména a pohlaví dítěte.“
Václav ŠIKL: „Vážený pane doktore, vím, že nejspíše nebudete znát původ mého příjmení, ale byl bych moc rád, kdyby jste mě alespoň nasměroval, kde hledat původ. Děkuji za odpověd“
PhDr. Milan Harvalík, Ph.D. : „Příjmení Šikl je původem zdrobnělina jména Šik. To se vykládá ze středohornoněmeckého schic - obratný, vhodný, pořádný, z německého schiec - křivý nakloněný, u rodin s židovskými předky rovněž ze spojení Š´me Jehudim Kadošim - jména Židů jsou posvátná.“
Ivana Prokešová: „Prosím o vysvětlení příjmení mého otce Jůzl. Je možný turecký původ?“
PhDr. Milan Harvalík, Ph.D. : „Asi Vás zklamu, je to německá zdrobnělina od jména Jozue, vyloučeno není ani to, že jde o zdrobnělinu od jména Josef.“
Šikl: „Měl by jste tušení o původu mého příjmení?“
PhDr. Milan Harvalík, Ph.D. : „Před chvílí jsem odpovídal Vám nebo Vašemu jmenovci, podívejte se prosím na chat.“
Radko Voleman: „Dobrý den, velice by mě zajímal původ mého dnes trochu hanlivého příjmení Voleman. Děkuji Radko Voleman“
PhDr. Milan Harvalík, Ph.D. : „Vaše příjmení je z německého výrazu Wollemann - obchodník s vlnou.“
karla: „Vážený pane doktore, chtěla bych se zeptat na význam a původ příjmení Sztefek a zda se kdysi mohlo toto příjmení měnit jen zápisem do matriční knihy a také na význam a původ přijmení Hříva, kterých je v ČR málo. Je to také tak, že se příjmení dávala podle profesí? Děkuji mnohokrát za odpověď a přeji hezký den.“
PhDr. Milan Harvalík, Ph.D. : „Příjmení Sztefek je spřežková (sz = š) podoba příjmení Štefek, což je domácká varianta jména Štefan. Je možné, že v minulých dobách bylo Vaše příjmení zapisováno různě a že v něm došlo k hláskovým změnám, jednoznačně by to potvrdilo zkoumání historických zápisů. Příjmení Hříva vychází z totožného podstatného jména, jeho nositel ho mohl dostat např. podle hustých a dlouhých vlasů - jako hříva. Příjmení podle povolání jsou velmi častá, např. Krejčí(k), Řezník, Masaryk (totéž to řezník), Rybář, Müller, Mil(l)er (mlynář)...“
Milan Střeček: „Na Vámi uvedených stránkách "Kde jsme" jsem zjistil, že nositelů přijmení Střeček-Střečková je celkem 21, 10 mužů a 11 žen. Všechny znám, neb se jedná o příbuzné. Rodí-li se více dívek než chlapců, hrozí tomuto příjmení vymření. Na kolik generací odhadujete jeho životnost?“
PhDr. Milan Harvalík, Ph.D. : „To nedokážu odhadnout, záleží na tom, kolik nositelů tohoto příjmení je v produktivním věku a kolik jejich dětí si své příjmení ponese celý život - ženy si mohou své příjmení ponechat i po sňatku a může je převzít i jejich manžel...“
Šmídlová: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda byste nevěděl něco o původu mého příjmení. Děkuji za odpověď a přeji hezký den!“
PhDr. Milan Harvalík, Ph.D. : „Šmídl je německá zdrobnělina jména Šmíd (německy kovář); ve východomoravských nářečích šmida, šmidka označuje skývu chleba. Šmyd znamená šmejdil.“
Jarka: „Dobrý den, z dětství mám vzpomínku na polsky napsané příjmení dědečka - něco jako Niedzwied - přesně si však již nepamatuji a nemám jak si to ověřit. Já si však pamatuji u všech příjmení Nedvěd/Nedvědová. Můžete mi pomoci tuto záhadu vysvětlit. Děkuji MOC.“
PhDr. Milan Harvalík, Ph.D. : „Obě podoby příjmení - polská i česká - vznikla z podstatného jména medvěd. Mohla být dána podle osobních vlastností (silný...) či podle domovního znamení.“
Johana: „Dobrý den, zajímal by mě původ příjmení Kaštovský. Jsme rodina stromu :) ?“
PhDr. Milan Harvalík, Ph.D. : „Vaše příjmení pravděpodobně pochází z označení obyvatele solnice (kašty).“
Petr Kaloč: „Dobrý den ,pátral jsem po původu svého příjmení a došel jsem ke třem . 1- kal usazenina 2- kalo černý a původ v Maďarsku . Nevím jestli je to pravda poradíte mi děkuji“
PhDr. Milan Harvalík, Ph.D. : „Vaše výklady jsou velmi pravděpodobné - jak souvislost s výrazem kal, tak i s romským kalo - černý.“
Lenka: „Dobrý den,zajímal by mě původ mého příjmení Cupanová.Děkuji.“
PhDr. Milan Harvalík, Ph.D. : „Vaše příjmení souvisí se slovesem cupat, cupovat.“
Patrik: „Dobrý den, chtěl bych se zeptat na původ mého příjmení Přívara. Děkuji.“
PhDr. Milan Harvalík, Ph.D. : „Přívar znamenalo příkrm, škraloup, připálenina.“
Milan Střeček: „Děkuji za odpověď. Význam mého příjmení- předpokládám, že můj prapraprapředek musel být pěkný rapl, chytající na první našlápnutí. Vycházím z pojmu "střečkovat", mající původ z šílenství sobů, kterí jsou napadeni larvami mouchy střečka. Je tento můj dojem správný?“
PhDr. Milan Harvalík, Ph.D. : „Máte nejspíš pravdu, jinou souvislost mezi podstatným jménem střeček a Vaším příjmením bychom asi těžko hledali. Jen naši předkové měli víc zkušeností se střečkováním krav než sobů :-).“
Hannah Hallerova: „Mohu se zeptat, odkud pidle Vas pichazi moje prijmeni? Obvyklejsi je Heller, my jsme Hallerovi. Muze to souviset s nemeckym mestem Halle? Jaky muze byt puvod? Proc je tam to "a" ? Mam s tim problem, casto se plete s Hellerovou. Diky za odpoved.“
PhDr. Milan Harvalík, Ph.D. : „Máte pravdu, v němčině se obyvatelská jména tvoří příponou -er. Prager je Pražan, P/pražský, Haller je obyvatel Halle.“
Lenka W.: „Dobré ráno, pomohl byste mi, prosím, objasnit otazníky kolem jména Jursa? Děkuji“
PhDr. Milan Harvalík, Ph.D. : „Příjmení Jursa vzniklo ze jména Jura, což je domácí podoba jména Jiří.“
Dalibor: „Prosím o objasnění příjmení Worek, děkuji“
PhDr. Milan Harvalík, Ph.D. : „Odborníci dávají Vaše příjmení (i když s V-, ale to je jen různá forma zápisu) s označením oráče nebo deputátníka. (V)oráč se říkalo také vorařskému sochoru.“
Radka: „Dobrý den, ráda bych se zeptala na možný původ příjmení Vojkovský, a popřípadě také příjmení Tkáč. Mnohokrát děkuji a přeji příjemný zbytek dne.“
PhDr. Milan Harvalík, Ph.D. : „Příjmení Vojkovský je odvozeno z místního jména Vojkov (u Votic), Vojkovice (u Židlochovic, Kralup nad Vltavou a Frýdku). Tkáč = tkadlec (zvláště na Moravě).“
Katka: „Dobrý den chtěla bych se zeptat na původ mého příjmení Hradecká.Děkuji a přeji hezký den“
PhDr. Milan Harvalík, Ph.D. : „Příjmení vychází z místního jména Hradec nebo z obecného podstatného jména hradec. Vaši předci odtud pravděpodobně pocházeli.“
Romana: „Dobre rano, mam neobvykle prijmeni a to Johanidesova jaky myslite ze muze byt jeho puvod ... zni tak trosicku řecky“
PhDr. Milan Harvalík, Ph.D. : „Jde o příjmení odvozené ze jména Johannes, česky Jan. To pochází z hebrejštiny (Jochánán) a znamená bůh je mocný.“
Lucie: „Dobrý den pane doktore, chtěla bych se zeptat kde se vzalo příjmení Machyán. Máme toto příjmení v rodině. Děkuji Vám moc a přeji hezký den.“
PhDr. Milan Harvalík, Ph.D. : „Je to odvozenina ze jména Mach, což byla domácká podoba jmen Matěj, Martin, Mauricius, možná i Marek.“
Jan: „Dobrý den, chtěl bych se zeptat na původ mého příjmení Pastrňák. Děkuji.“
PhDr. Milan Harvalík, Ph.D. : „Je to nářeční podoba názvu pastináku (druh zeleniny).“
Hana Staňková: „Dobrý den, mohu poprosit o vysvětlení mého dívčího příjmení: Vonšíková? Moc děkuji.“
PhDr. Milan Harvalík, Ph.D. : „Příjmení vzniklo ze jména Ondřej, popř. i Onomysl (staročeské osobní jméno); počáteční V- je tzv. protetické (srov. oko - voko, Ondra - Vondra).“
Jary: „Dobrý den, prosím,jak vzniklo příjmení Kula/Kulová. Děkuji“
PhDr. Milan Harvalík, Ph.D. : „Nářeční kula znamená koule, příjmení zřejmě vzniklo podle fyzické podoby.“
Pavel Sadila: „Dobrý den. Můžete mi prosím říct, odkud nebo jak vzniklo mé příjmení? Děkuji“
PhDr. Milan Harvalík, Ph.D. : „Vzniklo ze slovesa sadit; na Domažlicku je sadil ten, kdo se rád sází.“
Jan: „Děkuji Vám za odpověď. Mohu se ještě zeptat na původ příjmení Čáslavka/Čáslavková. Napadá mě odvození od města Čáslav.“
PhDr. Milan Harvalík, Ph.D. : „Ano, je to tak.“
No comments:
Post a Comment