Tuesday, October 10, 2017

Ilmoittautuminen Nimistöntutkimuksen päiville 2.–3.11.2017

Ilmoittautuminen Nimistöntutkimuksen päiville 2.–3.11.2017 on avattu. Löytyy alla olevasta linkistä: https://elomake.helsinki.fi/lomakkeet/83150/lomake.html
Muistathan ilmottautua perjantaihin 20.10 mennessä. Saman linkin kautta voi myös ilmottautua torstain konferenssi-illalliselle ravintola Zinnkelleriin.


Päivien alustava ohjelma:

TORSTAI

10.00-10.05 Avajaissanat
10.05-10.20 Terhi Ainiala: Nimistöntutkimuksen kuulumisia
10.20-10.40 Toni Suutari, Helinä Uusitalo ja Susanna Ånäs: Nimiarkisto avautumassa
10.40-11.00 Pauli Rahkonen: Onomastiikan metodeista
11.00-11.20 Mikko Heikkilä: Imatralta Äinäjoelle ‒ lisiä kadonne(id)en länsiuralilais(t)en kiel(t)en nykyisenSuomen alueelle jättämään paikannimistöön
11.20-11.30 Vuoden nimi -äänestys
11.30-11.50 Johanna Halonen: Kättylä kävi täällä! Varhaiskeskiaikaisen piispanpöydän jäljet nimimaisemassa
11.50-12.10 Saulo Kepsu: Kylännimet ja Suomen asuttaminen
12.10-13.10 Lounastauko
13.10-14.10 KUTSUPUHUJA: Ritva Liisa Pitkänen: Suomi 100 – Länsi-Uusimaa 1000
14.10-14.30Kahvitauko
14.30-14.50 Timo Rantakaulio: Suomen asutushistoriasta ja havaintoja itämerensuomen leviämisestä ja Ruotsin Itämaan rajoista
14.50-15.10 Jaakko Raunamaa: Itämerensuomalaisiin henkilönnimiin perustuvat kylännimet
15.10-15.30 Nimistöntutkijoiden kuulumisia Debrecenistä
15.30-15.40 Tauko
15.40-16.00 Taarna Valtonen: Uumajansaamenkielisiä paikannimiä 1670-luvulta – Havaintoja rakenteesta, sanastosta ja nimistönmuutoksesta
16.00-16.20 Kaisa Häkkinen: Erisnimet Mikael Agricolan teoksissa
16.20-16.40 Henna Massinen: Karjalaisien lehmännimien alueellinen variaatio Karjalan kielen sanakirjan aineiston valossa
16.40-17.00 Olga Karlova: Karjalaisten venäjännetyistä sukunimistä

PERJANTAI

9.30-9.50 Petri Kallio: Itämerensuomalaisenkielialueen vanha indoeurooppalainen paikannimistö
9.50-10.10 Anni Magga-Eira: Paikannimien säilyminen porosaamelaisten paikannimitaidossa
10.10-10.30 Väinö Syrjälä: Nornan esittely
10.30-10.40 Tauko
10.40-11.00 Tiina Räisä: Nimien mediarituaalisesta käytöstä ja merkityksestä
11.00-11.20 Terhi Ainiala ja Jarmo Jantunen: Mitä ja miten Hesasta ja Stadista puhutaan Suomi24-aineistossa: avaus korpusavusteiseenonomastiikkaan
11.20-11.40 Väinö Syrjälä: Kadunnimet osana Luxemburgin monikielistä katukuvaa
11.40-12.00 Johanna Virkkula: Kaakkoiseurooppalaisten euroviisulaulujen nimistö
12.00-13.00 Lounas
13.00-13.20 Krista Ojala: Lasten työnimet ja työnimiperinne osana lasten nimeämisprosessia 2010-luvulla
13.20-13.40 Ksenia Eskola: Kutsumanimen suhde identiteettiin: Pietarissa asuneiden suomalaisten kokemuksia nimistään.
13.40-14.00 Claudia Jeltsch: Saara tai Sara: hybridi-identiteetit saksa - suomi tai vaikuttaako nimivalinta lapsen identiteettiin?
14.00-14.20 Kahvitauko
14.20-14.40 Sami Suviranta: Lentoasemien muistonimet
14.40-15.00 Minna Saarelma-Paukkala: Suomalaisten nykynimistö ja nimipäiväkalenterin uudistaminen
15.00-15.20 Lasse Hämäläinen: Tor-verkon huumemyyjien käyttäjänimet
15.20-15.30 Vuoden nimen julkistus ja päätesanat