Tuesday, March 10, 2020

Polska Onomastyka 2.0

link

projekt Polskiego Towarzystwa Onomastycznego

Miło nam zawiadomić, że Polskie Towarzystwo Onomastyczne przystępuje do organizacji przedsięwzięcia pn. Polska Onomastyka 2.0, którego celem jest szeroka środowiskowa dyskusja nad polską onimią i polską onomastyką w XXI w.

Koniec XX w. i pierwsze dekady obecnego stulecia przyniosły ze sobą wiele nowych tendencji w polskim nazewnictwie oraz liczne nowe nurty w onomastyce. Dzięki nowoczesnym metodom – w tym narzędziom cyfrowym – nowe ustalenia poczyniono też w odniesieniu do tradycyjnych kategorii nazewniczych. Wszystkie te świeże zjawiska onimiczne i podążające za nimi kierunki badawcze są – z oczywistych względów – nieobecne w przekrojowych i syntetycznych opracowaniach, od których powstania dzieli nas już bez mała ćwierć wieku.

Zapraszamy Członków PTO i wszystkich zainteresowanych Badaczy zajmujących się problematyką nazw własnych (nie tylko językoznawców) do wspólnej dyskusji nad najnowszymi zjawiskami zachodzącymi w polskim onomastykonie oraz nad ustaleniami polskiej onomastyki (i dyscyplin współpracujących).

Chcemy, by finalnym efektem tej wieloetapowej środowiskowej dyskusji stało się wieloautorskie syntetyczne kompendium, które w przejrzysty, przekrojowy i zwięzły sposób ukaże przemiany polskiego krajobrazu nazewniczego ostatniego ćwierćwiecza.

Bez wątpienia na przestrzeni minionych 25 lat bardzo wiele wydarzyło się w obszarze chrematonimii i chrematonomastyki. Zwiększony dynamizm procesów kulturowych i socjolingwistycznych obserwujemy w sferze imiennictwa, co stworzyło pole dla nowych ujęć socjoonomastycznych. Rozwój nazewnictwa przestrzeni miejskiej ukazał związki topo- i chrematonimii. Znaczny postęp dokonał się też przez ostatnie dwie dekady w dziedzinie badań nad nazwami ulic. Polska onomastyka ujawniła też swój potencjał integracyjny we współpracy z innymi dziedzinami językoznawstwa, m.in. z analizą dyskursu czy leksykografią. Wszystko to dzieje się w warunkach powszechnej dostępności nowych narzędzi, jakich dostarcza językoznawstwo komputerowe oraz komputerowa analiza i wizualizacja danych (np. GIS w onomastyce).

Powyższa lista nie wyczerpuje bogactwa zmian, jakie zaszły w polskich nazwach własnych pod koniec ubiegłego i w obecnym stuleciu, ani nie wyczerpuje najważniejszych osiągnięć i innowacji polskiej onomastyki w omawianym okresie. Dlatego zapraszamy do wspólnej dyskusji, której efektem ma być kompendium „Polska onomastyka 2.0”. Kompendium, które powstanie w drodze wieloetapowej debaty wszystkich zainteresowanych członków środowiska i które ma też mieć podstawowe walory przewodnika bibliograficznego.

Spotkanie inicjujące projektu „Polska Onomastyka 2.0” odbędzie się 4 kwietnia 2020 o godz. 12:30 w siedzibie Polskiego Towarzystwa Onomastycznego w Krakowie (al. A. Mickiewicza 31, gmach Instytutu Języka Polskiego PAN) bezpośrednio po Walnym Zebraniu PTO.

Spotkanie ma charakter otwarty, jednak ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejszą rejestrację za pomocą formularza zgłoszeniowego dostępnego pod adresem: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf1mlvanIRvKqjmLkNP76xuQ7k2L7TLbntG-D99wi-BItl0yg/viewform?usp=sf_link

Ze względów technicznych gmach IJP PAN otwarty będzie dla przybyłych od godz. 12:20.

Wszelkie pytania prosimy kierować na adres: poltowonom@gmail.com

Serdecznie zapraszamy!

1 comment: